Any questions ?

Phone 202 303 405

$ 0
Wybierz metodę płatności

Letni obóz usamodzielniający
Kroki do samodzielności

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Wakacje dziecka z autyzmem to bardzo trudny temat dla opiekunów. Szkoły zamknięte, rodzina nie zawsze jest w stanie pomóc, ofert na kolonie i półkolonie dla dzieci z niepełnosprawnościami jest bardzo niewiele, a znalezienie jakiejkolwiek formy wypoczynku dla tych, którzy potrzebuję wsparcia „1 na 1” graniczy z cudem.

 

Niżej funkcjonujące osoby ze spektrum autyzmu skazane są na towarzystwo opiekunów. Tak być nie powinno. Wszystkie terapie, w jakich uczestniczą, mają na celu ułatwić im funkcjonowanie w życiu społecznym. Życie społeczne nie toczy się tylko w placówkach, ale również na zorganizowanych formach wypoczynku. 

W tym roku postanowiłyśmy po raz pierwszy dać niskofunkcjonującej młodzieży ze spektrum autyzmu szansę na sprawdzenie się na samodzielnym obozie „Kroki do samodzielności”.

Na obóz wyjechała piątka młodzieży, wspierana przez pięciu wykwalifikowanych asystentów. Odpoczywali na Kujawach. Podczas obozu młodzież doskonaliła wykonywanie czynności samoobsługowych, dbała o otoczenie i uczyła się szanować wyzwania i potrzeby innych uczestników. Każdy działał w swoim tempie, na miarę swoich możliwości. Nikt nikogo nie poganiał, harmonogram obozu był bardzo elastyczny.

Odpoczynek i integracja młodzieży w spektrum autyzmu

Był też czas na wypoczynek i integrację. Młodzież integrowała się podczas licznych spacerów, wycieczek, zorganizowanych wydarzeń albo wieczorami w pokojach.

 

Obóz okazał się dużym sukcesem. Wszyscy wrócili uśmiechnięci i w świetnej kondycji psychicznej i fizycznej! Opiekunowie również wypoczęli, bo przecież im również należy się odpoczynek. Mamy nadzieję, że będziemy mogły zorganizować jeszcze niejeden taki obóz.

 

Zorganizowanie obozu możliwe było dzięki ogromnemu wsparciu Fundacji Toto Animo, która podobne obozy organizuje już od kilku lat. Czyli jak się bardzo chce to się da!